News

Hrast kamp e il coro Veseljaki a Camporosso

22 Agosto 2020

Visoki Julijci kar vabijo na oddih in sprostitev v objemu vrhov. Zato se je skupina mladih zbora Veseljaki iz Doberdoba odločila, da se v tednu po Velikem šmarnu udeleži pevskih dnevov v sklopu Hrast-Kampa; potekali so v vabljivi koči sv. Jožefa v Žabnicah.

Upoštevajoč vse varnostne predpise glede koronavirusa, so vsak dan pridno vadili pod mentorstvom svoje zborovodkinje Lucije ter urili vokalno tehniko in večglasje s Hilarijem Lavrenčičem. Svoje znanje so preizkusili pred občinstvom zadnji dan, ko so peli pri sv. maši v Žabnicah, kjer je prisotnih še nekaj Slovencev iz Kanalske doline. Svoje pevske vrline so izkazali tudi v mali, a nadvse zanimivi gotski cerkvici sv. Doroteje, ki jo pravkar obnavljajo.

Še najbolj občuteno pa je bilo, ko so se povzpeli na Sv. Višarje in s svojim ubranim večglasnim petjem pritegnili v cerkev Višarske Matere Božje kar lepo število poslušalcev in poželi njihovo odobravanje.

Za tako skupino mladih pa se spodobi, da tudi pobliže spoznajo in se sprijaznijo z lepoto gora; zato so za korakom navdušenega planinca Hilarija opravili krožno pot v Mangartski dolini: iz Spodnjega Belopeškega jezera, skozi bukov gozd do vznožja Male in Visoke Ponce, do gozdarske koče Ponca, ki jo obdajajo stoletni macesni, pa še naprej do postanka pri Zacchiju in z nadaljevanjem ter vrnitvijo pri zgornjem Belopeškem jezeru. Pot odlikuje prekrasen razgled na stene Mangarta ter na dolino in edinstven pogled z višine na obe ledeniški  jezeri, ki sta bili l. 1971 razglašeni za Narodni park Belopeških jezer.

To pa ni bil edini izlet: z vodiči so se pevci odpravili v nekdanji rudnik svinca in cinka v Rablju, ki je v času polnega razcveta nudil kruh kar 1.500 delavcem, večinoma iz Slovenije, saj je 5-kilometrski rov povezal Rabelj z Logom pod Mangartom. Tudi v Rabeljskem jezeru so se nekateri ohladili, saj sprostilnih trenutkov res ni manjkalo: bodisi v naravi kot v koči ob kulinaričnih dobrotah, ki so si jih sami pripravili. V okolici koče pa so se sprehajali po krajših poteh, šli so npr. na ogled nekoč delujočega mlina v kraju razvodje, spoznali so okolico in tamkajšnje ljudi..

Vir: Novi glas, 22. 9 2020 (za neposredno povezavo na članek, kliknite tukaj)